jade_rabbit.jpgA Jáde nyúl kigördül a Hold felszínére és Arthur C. Clark-nak megint igaza volt. Ő megmondta. Szeretem a sci-fit és még jobban az olyan műveket, amelyeknek szerzői azzal bizonyítanak, hogy koruk sci-fije víziója megvalósul a jövőben. Verne is jó volt ebben, de említésre méltó Asimov és Heinlein meglátásai. Heinlein többek között például a vízágy feltalálásának kétes dicsősége jutott. Különösen akkor zseniális egy ilyen prognózis, amikor olyat jósolnak meg, amit a többség a maga korában még elképzelni se tud.
Márpedig Kína előretörése az űrben egy ilyen meglátása volt az írónak. Clark 1983-ban publikálta a 2010: Második Űrodüsszeia könyvét, aminek meghatározó motívuma volt, hogy Kína lesz az önerőből űrbe jutó harmadik nemzet. Az elmaradott Kínáról, akkor ilyen merészet állítani annyira hihetetlen volt, hogy a filmváltozatba be se került ez a szál. Nem is vették sokáig komolyan, de azt hiszem itt az idő újra gondolni Kína szerepét. Még ma úgy gondolunk rá, mint 'occo' , minőségileg gyenge áruk országa, de érdemes azon elgondolkodni, hogy 1950-es években Japán töltötte be ezt a szerepet. (A vissza a jövőbe 3 filmben volt is egy poén erről.)  Aztán a 60-as évek végére kikupálódott a japán technológia és azóta a többit már történelem.
Szóval ha ezt a tendenciát
követjük, akkor hamarosan megérhetjük azt, hogy a made in China az egy elit árujelölés lesz a boltokban és Vietnam azt hamisítja az áruira.

A bejegyzés trackback címe:

https://legoptimalisabb.blog.hu/api/trackback/id/tr375694460

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása